Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Робота над запобіганням насильства може бути різнонаправленою та потребує розвитку, що є офіційною позицією держави Україна, «адже, будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини, забороні всіх видів дискримінації жінок та забезпеченні підтримки постраждалим особам».

Для реалізації зазначеної позиції, яку підкріплюють ратифікація Україною Загальної декларації прав людини і Стамбульської конвенції, прийняття закону Про запобігання та протидію домашньому насильству - щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”, яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою.

Період кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Психологічна служба Державного навчального закладу «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці» долучаються до акції проведенням ряду заходів, спрямованих на інформування про неприпустимість насильства та формування свідомості щодо нетерпимого ставлення до будь-яких його проявів.

Зазначимо, що досліджувана проблематика не передбачає збору вимірюваних даних, але описана методологія демонструє свою ефективність, виміряну проведенням психологічною службою бесід із учасниками освітнього процесу протягом всього періоду реалізації запропонованих заходів.

Форма проведення зустрічей та інформаційної кампанії є змішаною і адаптується до сучасних реалій. Досвід проведення дозволяє говорити про високу ефективність та рівень досягнення поставлених цілей попри регулярні виклики повсякдення. Тож нижче наводимо порядок заходів, реалізованих у повній мірі на базі Державного навчального закладу «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці» із коротким описом специфіки.

Перш за все учням та педагогічному складу, який залучається до акції, пропонується ознайомитись з інформаційним дайджестом від соціально-психологічної служби. В ньому міститься мінімально необхідна інформація про протидію насильству, а також базові правила психологічної стійкості під час війни, обов’язкові для ознайомлення з огляду на обставини.

Інтерактивна складова першого етапу - колективне оформлення фотозони, що дозволяє проявити творчі здібності, реалізувати креативний потенціал та створити невимушену обстановку серед учасників, які беруть участь в акції офлайн. На фото - приклад такої фотозони. Вона також використовувалася в подальшому для створення контенту та звітів про проведення міні-акцій в рамках кампанії, публікацій на сайті навчального закладу, в соціальних мережах.

Саме на фотозону кріпилися силуети ластівок під час проведення Акції «Бузкові пташки» на знак солідарності з постраждалими від ДН здобувачами освіти першого курсу групи №16 (див.відео).

В рамках співпраці для ліцеїстів Ліцею цивільного захисту проведено бізнес-гру "Криголами: настільна гра зі зміни соціальних норм для запобігання домашньому насильству" в межах програми UNFPA з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству, що здійснюється за підтримки урядів Великої Британії та Канади, а також у співпраці з ГО "Інноваційні соціальні рішення".

Протягом проведення акції усі учасники освітнього процесу долучилися до флешмобу «Помаранчевий тренд листопада». Протягом нього учасники активно розвивають свої професійні навички, адже флешмоб проходить із наступним посилом: “Розказати про насильство буває дуже складно, страшно і соромно! Людина, яка страждає від насильства, може бути твоєю подругою, другом, сестрою, братом, колегою, клієнткою. Покажи їм, що тобі можна довіритись. Нагадай їм, що вони цінні і потрібні, що вони варті щастя і найкращого ставлення”.

Одночасно із тим педагоги і учні другого курсу групи №21 в рамках акційних активностей долучилися до перегляду освітнього серіалу «Онлайн-інструменти з протидії домашньому насильству» на платформі «Дія. Освіта». Під керівництвом спікерів педагоги мали змогу актуалізувати знання про види насильства та способи реагування на нього; познайомилися зі специфікою роботи щодо подолання та протидії насильству; отримали практичні інструменти та прийоми роботи з профілактикою насильства серед учнів; висвітили шляхи взаємодії та реакції різних учасників освітнього процесу на прояви насильства в закладі освіти та поза ним. 15 освітян отримали сертифікати за успішне проходження освітнього серіалу.

Разом із учнями випускних груп педагоги брали участь в інтерактивному онлайн квесті з безпечного працевлаштування для педагогів і учнів, протягом якого, зокрема за 30 хвилин, можна перевірити свої знання з безпечного працевлаштування, обираючи різноманітні стратегії поведінки у запропонованих ситуаціях працевлаштування.

Соціально-психологічною службою пропонувалося учням третього курсу спробувати на собі інтерактивну просвітницько-профілактичну виставку-гру "Маршрут безпеки" (МБ) з протидії торгівлі людьми до Міжнародного дня боротьби за скасування рабства з хештегом #ПротидіяТоргівліЛюдьми, яка проводиться протягом навчального року, а не лише другого грудня. Захід спрямований на розширення сфери знань щодо проблем торгівлі людьми. Формат заходу - подорож за таким маршрутом: станція №1 «Як не стати живим товаром»; станція №2 «Торгівля людьми: запитання-відповіді»; станція №3 «Твоє життя - твій вибір»; станція №4 «Поруч з тобою». Учасники об'єднуються у 4 міні-групи та здійснюють "подорож" за маршрутом, визначивши проблему торгівлі людьми та виконуючи ряд інтерактивних вправ. Під час "подорожі" учні активно спілкуються і діляться з іншими знаннями й думками щодо власної безпеки, пов’язаними з особистими цінностями та ставленнями. Завдяки дискусіям у групах однолітків учасники розвивали здатність мислити критично й незалежно. Вони вчаться пов’язувати свої особисті поведінкові ризики із можливими наслідками та розробляти особисті стратегії запобігання й оперативного реагування.

Мультидисціплінарною командою провели профілактично-просвітницьку виставку-гру «Маршрут безпеки» з профілактики ВІЛ/СНІД для учнів першого курсу груп №5 та 16. Захід спрямований на розширення сфери знань щодо ВІЛ/СНІД. Мандрівка складалася з п’яти інтерактивних станцій: «Шляхи передачі ВІЛ», «ВІЛ/СНІД: запитання і відповіді», «Захист від ВІЛ, ІПСШ та засоби контрацепції», «Твоє життя – твій вибір» та «Поруч з тобою». Фасилітатори, що працювали на станціях, мали змогу користуватися спеціальними дошками-стендами та яскравим кольоровим демонстраційним матеріалом. Учні, об’єднавшись у міні-групи, по черзі проходили всі станції та в ігровій формі виконували завдання. Вони ставили запитання й отримували відверті відповіді, а також розвивали навички самостійно ухвалювати рішення, оцінювали ризики інфікування ВІЛ на прикладі життєвих ситуацій, підвищили свій рівень обізнаності щодо ВІЛ та ІПСШ (див.відео).

В межах співпраці мультидисциплінарною командою провели інформаційно-освітню виставку «Ментал Трек» щодо психічного здоров’я для учнів першого курсу груп №7, 18. «Mental Trek» передбачає просвітницьку роботу за шістьма різними темами, які розділені на «станції». На першій станції «Mental quest» учасники разом з Оленою Гудімовою навчалися відрізняти правду від міфів у царині психічного здоров’я, орієнтуватися в сучасних реаліях, критично оцінювати інформацію. На станції «Коло допомоги» учасники у форматі диспуту разом з Іриною Ковиліною, обговорили запропоновані життєві ситуації, які можуть бути пов’язані з виникненням психічних розладів. На станції «Мозок, душа, тіло – одне ціле» учасники разом з Вікторією Капріцею, в ігровому форматі обговорили потенційно можливі вчинки героя станції (“Пряничного чоловічка”), і були запрошені виступити радниками щодо вибору тих поведінкових стратегій, які зберігають та поліпшують психічне здоров’я людини. На станції «Булінг: як розпізнати й подолати» Ольгою Лісовою учасникам пропонувалося, користуючись своїм власним досвідом та розсудом, усвідомити сутність булінгу, його різновиди та відмінність від конфлікту. На станції «Психічне здоров’я – це про всіх» разом з Любов’ю Базалійською учасники аналізували й обговорювали життєві ситуації героїв та їх подальший розвиток, усвідомили різницю між психічним здоров’ям та психічним благополуччя, а також зрозуміли, що прояви стану психічного неблагополуччя можуть бути у будь-кого. На станції «Живи, дихай, відчувай» Тетяною Гандзюк учасникам пропонувалося обговорити різні ситуації, в які може потрапити людина під час військових дій, поміркувати, що вона відчуває в цей час, а також як людина може заспокоїтись в небезпечній ситуації та допомогти близьким психологічно (див.відео).

Ще одним етапом є інформування-знайомство з міжнародним жестом - проханням про допомогу при домашньому насиллі під гаслом «Обізнаність рятує життя!» Адже його існування, дієвість та поширеність знань про нього є важливою складовою у комплексній боротьбі проти всіх видів і особливо проявів домашнього насильства.

Проведено тренінгове заняття «(Не)дрібниці у стосунках» із здобувачами освіти першого курсу групи №17 про здорові/токсичні стосунки.

Паралельно соціально-психологічна служба навчалася і сама: прийняли участь у обласному вебінарі ПП та СП від НМЦ ПТО у Вінницький області «Надання допомоги постраждалим від гендерно зумовленого насильства: наявні сервіси та послуги», долучилися до онлайн-форуму «Практики психологічної підтримки» від «4 People освітній проєкт».

Здобувачі освіти разом з наставниками долучилися до Національного онлайн-уроку волонтерства від МОНУ та ЮНІСЕФ.

Відвідали з учнями третього курсу групи №8 майстер клас з гончарства у Артпросторі ЕтноЧари.

У Google Класах усі здобувачі освіти мали змогу познайомитися з «Гайдом здорових стосунків» від UNFPA Ukraine.

Педагоги відвідали виставу «Blackout» Вінницького академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського про складні стосунки «батьки-діти».

Проведення абсолютно всіх заходів було висвітлено на блозі ПП та ФБ сторінці навчального закладу у форматі відео- або фото- звіту.

Всі заходи в рамках акції “16 днів без насильства” спрямовані саме на привернення уваги до проблем насильства в дитячому та учнівському колективах, гендерно обумовленого насильства та протидії насильству в сім’ї, популяризацію відповідального ставлення до комунікації з жертвами та свідками насилля і нетерпимості до тих, хто здійснює будь-які насильницькі дії. Наведений порядок активностей в рамках проведення акції реалізовано на базі Державного навчального закладу «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці» в 2023 році показав себе ефективним, отримав схвальний відгук серед педагогічного, учнівського колективів, адміністративних працівників Центру та його адміністрації, тож може бути взятий за основу, масштабований та адаптований для реалізації в інших закладах професійно-технічної освіти.